Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

Reflektometr 3-falowy: 1625nm czy 1650nm?


Pomiar światłowodów na paśmie U (1625-1675nm) staje się coraz częściej spotykanym wymogiem. W ofercie producentów spotkać można dwie popularne długości fal z zakresu pasma U – 1625nm oraz 1650nm. Często spotykamy się z pytaniami, na czym polega różnica między tymi długościami fal, oraz skąd bierze się różnica w cenie.

Fala 1625nm generowana jest przez laser typu Fabry-Perot, tak samo jak standardowe długości 1310/1550nm. W niektórych sytuacjach jednak, długość fali 1625nm nie pozwala na pomiar linii aktywnej ponieważ sygnał obecny na linii jest „za blisko” fali 1625nm (np. kanał CWDM 1611nm, lub 1610nm w technologii RFoG).

Fala pomiarowa 1650nm generowana jest przez laser typu DFB (distributed feedback laser). Oprócz samej długości fali, charakterystyka tego lasera jest inna niż w przypadku laserów Fabry-Perot co czyni tą falę bardziej precyzyjną pod względem pomiarowym. Lasery DFB posiadają też mniejsze możliwości jeżeli chodzi o moc wyjściową, przez co uzyskanie analogicznego poziomu dynamiki jak dla fali 1625nm jest bardziej kosztowne i wymagające.

Zakup 
reflektometru OTDR z falą 1650nm w niektórych przypadkach jest wymagany do pomiarów linii aktywnych (CWDM/RFoG etc.), a w innych jest po prostu wyborem bardziej przyszłościowym. W naszym laboratorium wykonaliśmy prostą analizę widma laserów reflektometru Yokogawa AQ7280, żeby zilustrować różnicę pomiędzy charakterystykami fal 1310/1550/1625 (Lasery Fabry-Perot) a droższą i dokładniejszą falą 1650nm (laser DFB – charakterystyka zielona na analizatorze widma).



 

reflektometr 3 falowy 1625nm display


Nowosci1625vs1650OSA





 

Polecane artykuły
Technologia AEM Certi-Lite
25 Kwietnia 2025

Technologia AEM Certi-Lite

 1. Wprowadzenie: Definicja Technologii Certi-Lite i Kategorii Qualification+ W dynamicznie rozwijającym się środowisku technologii sieciowych, działy IT oraz integratorzy systemów stają przed wyzwaniem zapewnienia niezawodności i wydajności infrastruktury kablowej, często w ramach ograniczonych budżetów. Tradycyjnie, rynek oferował narzędzia testowe…

Czym jest zjawisko tłumienia w światłowodzie?
03 Kwietnia 2025

Czym jest zjawisko tłumienia w światłowodzie?

Tłumienie w światłowodzie to jedno z kluczowych zjawisk wpływających na jakość i efektywność transmisji danych. Oznacza ono stopniowe osłabianie sygnału świetlnego w miarę jego propagacji przez medium światłowodowe. Tłumienie światłowodu wynika z różnych czynników, w tym właściwości samego włókna, jego konstrukcji oraz warunków eksploatacyjnych.

Światłowód jednomodowy a wielomodowy - jakie są różnice?
03 Kwietnia 2025

Światłowód jednomodowy a wielomodowy - jakie są różnice?

Światłowód jednomodowy i wielomodowy to dwie zupełnie różne technologie wykorzystywane w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej. Co zatem wybrać — światłowód jednomodowy czy wielomodowy? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu — sprawdzimy, jak zbudowany jest  światłowód jednomodowy wielomodowy

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności