Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

Reflektometr 3-falowy: 1625nm czy 1650nm?


Pomiar światłowodów na paśmie U (1625-1675nm) staje się coraz częściej spotykanym wymogiem. W ofercie producentów spotkać można dwie popularne długości fal z zakresu pasma U – 1625nm oraz 1650nm. Często spotykamy się z pytaniami, na czym polega różnica między tymi długościami fal, oraz skąd bierze się różnica w cenie.

Fala 1625nm generowana jest przez laser typu Fabry-Perot, tak samo jak standardowe długości 1310/1550nm. W niektórych sytuacjach jednak, długość fali 1625nm nie pozwala na pomiar linii aktywnej ponieważ sygnał obecny na linii jest „za blisko” fali 1625nm (np. kanał CWDM 1611nm, lub 1610nm w technologii RFoG).

Fala pomiarowa 1650nm generowana jest przez laser typu DFB (distributed feedback laser). Oprócz samej długości fali, charakterystyka tego lasera jest inna niż w przypadku laserów Fabry-Perot co czyni tą falę bardziej precyzyjną pod względem pomiarowym. Lasery DFB posiadają też mniejsze możliwości jeżeli chodzi o moc wyjściową, przez co uzyskanie analogicznego poziomu dynamiki jak dla fali 1625nm jest bardziej kosztowne i wymagające.

Zakup 
reflektometru OTDR z falą 1650nm w niektórych przypadkach jest wymagany do pomiarów linii aktywnych (CWDM/RFoG etc.), a w innych jest po prostu wyborem bardziej przyszłościowym. W naszym laboratorium wykonaliśmy prostą analizę widma laserów reflektometru Yokogawa AQ7280, żeby zilustrować różnicę pomiędzy charakterystykami fal 1310/1550/1625 (Lasery Fabry-Perot) a droższą i dokładniejszą falą 1650nm (laser DFB – charakterystyka zielona na analizatorze widma).



 

reflektometr 3 falowy 1625nm display


Nowosci1625vs1650OSA





 

Polecane artykuły
Czujniki światłowodowe - zasada działania i wykorzystanie w różnych branżach
02 Października 2024

Czujniki światłowodowe - zasada działania i wykorzystanie w różnych branżach

Czujniki światłowodowe to popularne rozwiązanie stosowane w wielu branżach przemysłowych. Ich unikalne właściwości sprawiają, że są one idealnym narzędziem do precyzyjnych pomiarów w trudnych warunkach środowiskowych. Jeśli chcesz poznać zasady ich działania, a także dowiedzieć się więcej na temat ich potencjalnych zastosowań, zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Oznaczenia światłowodu — jak poprawnie je odczytywać?
24 Czerwca 2024

Oznaczenia światłowodu — jak poprawnie je odczytywać?

Oznaczenia światłowodów pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i utrzymaniu nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Dzięki nim możliwa jest łatwa identyfikacja i śledzenie kabli, efektywne zarządzanie siecią, szybka lokalizacja problemów, bezpieczna konserwacja oraz zgodność z normami i standardami branżowymi. Jak zatem odczytywać oznaczenia kabli światłowodowych?Jak odcz…

Jak zbudowany jest światłowód i jakie są jego rodzaje?
24 Czerwca 2024

Jak zbudowany jest światłowód i jakie są jego rodzaje?

Czy wiesz, czym jest światłowód? W dużym uproszczeniu światłowody są nieodzownym elementem nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, oferując niezwykle szybki, niezawodny i bezpieczny sposób przesyłania danych. Światłowody mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach — nie tylko w telekomunikacji. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest światłowód i j…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności