Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

Dlaczego gwarancja producenta kabla jest tak ważna?

Zawsze chcemy uzyskać jak największą wartość z naszych inwestycji. Patrząc na instalacje  okablowania miedzianego i światłowodowego, jednym z  najlepszych sposobów na uzyskanie większej wartości jest zapewnienie, że jest ona  objęta długoterminową gwarancją bezpośrednio od producenta. Uzyskanie pełnej gwarancji producenta można uzyskać tylko poprzez certyfikację okablowania. Bez przedstawienia wyników testów certyfikacyjnych okablowanie nie będzie w pełni objęte gwarancją producenta. W tym artykule  omówimy, czym jest gwarancja producenta, dlaczego jest tak ważna i w jaki najlepszy sposób uzyskać gwarancję na przyszłe instalacje.  

Co daje gwarancja producenta?

Gwarancja producenta zapewnia, że fizyczne okablowanie jest wolne od wszelkiego rodzaju  wad. Można jej jednak udzielić tylko wtedy, gdy  producent ma potwierdzenie, że instalacja została odpowiednio położona. Błędy popełnione podczas montażu, mogą sprawić, że  będzie się wydawać, że problem ma związek z fizyczną wadą samego okablowania. Tak więc,  aby producent mógł honorować gwarancję na okablowanie miedziane i światłowodowe,  każdy, kto kładzie okablowanie, musi przeprowadzić rygorystyczne testy certyfikacyjne  i przedłożyć wyniki producentowi. Tylko wtedy instalacja kablowa będzie w pełni objęta pełną gwarancją producenta. 
Korzystając z odpowiedniego narzędzia do testów certyfikacyjnych, aby sprawdzić, czy zarówno okablowanie, jak i instalacja spełniają standardy producenta, zyskujesz wartość dodaną, spokój  i ochronę przed kosztownymi przestojami spowodowanymi problemami z warstwą fizyczną. 

 
AEM CV100 z wbudowanymi specyfikacjami okablowania
 
Wartość zyskuje się dzięki temu, że przyszłe modernizacje bądź rozbudowy sieci nie będą musiały martwić się o jakość instalacji kablowej, gdy będą miały działać z większą prędkością.   Bez tego certyfikatu i odpowiedniej gwarancji modernizacja sieci w celu osiągnięcia większych prędkości może spowodować nieprzewidziane problemy z warstwą fizyczną, w których okablowanie musi zostać wymienione na koszt klienta. 

Niecertyfikowane okablowanie - jakie ryzyko?

To, co wiele organizacji odkrywa w przypadku niecertyfikowanego i  nieobjętego gwarancją okablowania, to  to,  że  okablowanie, którego  używają aktualnie, działa dobrze  w przypadku 1 gigabitu i niższych prędkości.    Jednak przy przechodzeniu  na wyższe szybkości transmisji,  takie jak Ethernet 2,5, 5 i 10 Gb/s, pojawiają się problemy z warstwą fizyczną. Powodem tego jest to, że okablowanie jest bardziej   wrażliwe na wady produkcyjne i instalacyjne podczas pracy z większą przepustowością. W związku z tym projekt modernizacji sieci  może kosztować znacznie więcej, jeśli części instalacji kablowej będą musiały zostać wymienione.
Jeśli jednak okablowanie zostało certyfikowane za pomocą testera, takiego jak AEM TestPro CV100, wynik pozytywny nie tylko potwierdza, że okablowanie może działać z prędkością 1 Gb/s, ale także  z prędkością wielogigabitową zarówno dla skrętki miedzianej,  jak  i światłowodu jednomodowego czy wielomodowego. Najlepsze jest to, że TestPro może wykonać  Autotest certyfikacji jednym kliknięciem dla kategorii 6A w zaledwie 6 sekund. Dlatego certyfikacja nawet bardzo dużych instalacji w celu spełnienia wymagań gwarancyjnych producenta nigdy nie była szybsza ani łatwiejsza.
 


Ekran autotestu AEM TestPro – Certyfikacja jednym kliknięciem
 
Uzyskanie w pełni certyfikowanej gwarancji producenta należy również traktować jako polisę ubezpieczeniową na wypadek przyszłych przestojów spowodowanych wadą fizycznego okablowania. Po uruchomieniu produkcji nawet krótki przestój trwający kilka minut może znacząco wpłynąć na organizację z punktu widzenia operacyjnego i rentowności firmy. W zależności od rodzaju i czasu trwania awarii może to kosztować firmę od setek do tysięcy złotych utraconych przychodów. Świadomość korzystania z w pełni gwarantowanej instalacji miedzianej i światłowodowej jest dodatkową warstwą ochrony przed awariami, które mogą pojawić się z powodu źle wykonanego lub zainstalowanego okablowania.

Dla kogo gwarancja okablowania?


Wreszcie, certyfikacja i pełna gwarancja na miedź i światłowód jest korzystna nie tylko dla klienta końcowego,  ale także dla wykonawcy instalacji. Wykonawca nie jest już zobowiązany do samodzielnego odpowiadania za jakość okablowania. Zamiast tego posiadanie gwarancji producenta eliminuje wszelkie ryzyko, jakie wykonawca instalacji może mieć pod względem  fizycznych wad okablowania, które mogą zostać wykryte po czasie. Tak więc, jeśli w przyszłości zostaną  zidentyfikowane jakiekolwiek usterki w okablowaniu, jest ono  wymieniane na koszt producenta. Ostatecznie zarówno klient końcowy, jak i wykonawca okablowania strukturalnego odnoszą korzyści. Dlatego tak ważne są odpowiednie testy certyfikacyjne w celu uzyskania pełnej gwarancji producenta.
 
Aby dowiedzieć się więcej o AEM i naszych rozwiązaniach testowych napisz na interlab@interlab.pl
Polecane artykuły
Zastosowanie Eye-trackingu w marketingu i reklamie
08 Maja 2023

Zastosowanie Eye-trackingu w marketingu i reklamie

Codziennie producenci, marketerzy i specjaliści od reklam głowią się, jak sprawić, by ich produkt wyróżniał się a konsument po niego sięgnął. W walce o klienta pracują nad nowymi, przyciągającymi wzrok etykietami, opakowaniami, czy layoutami. Jak można oszacować, czy dany projekt ma szansę być ciepło przyjęty na rynku? I jak uniknąć fiaska jego promocji?Eye t…

Typowe zastosowania mierników AEM TestPro i NSA
23 Lutego 2023

Typowe zastosowania mierników AEM TestPro i NSA

Kiedy infrastruktura sieci krytycznej w firmach zawodzi, organizacje niemal natychmiast zaczynają tracić pieniądze. Dzięki postępom w technologii, takim jak transformacja cyfrowa, IoT i automatyzacja, procesy w firmie opierają się zdecydowanie na niezawodności i wydajności podstawowej sieci, w której działają cyfrowe procesy biznesowe. Dlatego w przypadku wystąpienia problemó…

Czym jest eye tracking?
15 Listopada 2022

Czym jest eye tracking?

Śledzenie ruchów gałek ocznych (ang. eye-tracking) jest techniką stosowaną od ponad 100 lat w takich dziedzinach, jak psychologia, medycyna, bezpieczeństwo drogowe, ergonomia, interakcja człowiek-komputer, marketing i innych. Obecnie najpopularniejszą metodą przeprowadzania badania jest monitorowanie ruchu gałki ocznej za pomocą rejestratora video umieszczonego na głowie (eye-tracking mobil…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności