Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

Do czego służy kamera inspekcyjna?

Światłowodowe kamery inspekcyjne służą do weryfikacji czystości złącz światłowodowych. Konektory światłowodowe są bardzo wrażliwe na zabrudzenia i uszkodzenia jak np. porysowanie. Zabrudzone złącza charakteryzują się dużo gorszymi parametrami zarówno tłumienia jak i reflektanci, a zabrudzenia są bardzo często przenoszone z konektora na konektor, tworząc problem bardzo trudny do opanowania. Jeżeli na przełącznicy jeden z konektorów został przypadkowo dotknięty palcem przez instalatora, zabrudzenie zostanie przeniesione na każdy konektor podpięty do tego zabrudzonego portu. 
Często już na etapie pomiarów zdawczo odbiorczych, zabrudzenia z jednego tylko brudnego konektora na przełącznicy mogą zostać nieumyślnie przeniesione przez podpinanie zabrudzonego włókna rozbiegowego do pozostałych złącz. Jedną z najefektywniejszych metod ograniczenia negatywnego wpływu zabrudzeń oraz prewencji tzw. kontaminacji krzyżowej jest dokonywanie wizualnej inspekcji stanu czystości złącz przy zastosowaniu urządzenia takiego jak kamera inspekcyjna.

Co sprawdza inspekcyjna kamera światłowodowa?

Na pierwszy rzut oka, temat wydaje się być dość prosty. Kamera ma za zadanie umożliwienie sprawdzenia czystości złącza. Okazuje się, że temat nie jest taki prosty jak może się początkowo wydawać. Po pierwsze, dokonanie inspekcji może być wykonane dopiero po uzyskaniu odpowiedniej jakości obrazu złącza. Aby taki obraz uzyskać, należy w odpowiedni sposób wycentrować obraz oraz ustawić ostrość. Nieprawidłowe ustawienie ostrości może spowodować, że operator nie zauważy jakiegoś małego, ale istotnego zabrudzenia. Z uwagi na sama pracę związaną z centrowaniem i ostrością, sondy możemy podzielić na:
 
  • Sondy manualne, gdzie obraz jest manualnie ustawiany przez operatora; musi on odpowiednio ustawić obraz, aby zaobserwować włókno oraz powierzchnię styku na ferruli konektora
  • Sondy automatyczne – sondy, które w sposób automatyczny bez ingerencji operatora po wciśnięciu przycisku automatycznie centrują obraz oraz ustawiają ostrość umożliwiająca detekcję zabrudzeń o określonych rozmiarach.
Kiedy mamy już uzyskany obraz złącza o odpowiedniej do detekcji zabrudzeń jakości, kolejnym zadaniem jest dokonanie oceny czystości złącza. Ogólnie złącza bardzo zabrudzone i na pierwszy rzut oka operatora mogą być zakwalifikowane jako wadliwe. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy zabrudzenia są mniejsze, mało widoczne, w miejscach oddalonych od obszaru włókna etc. W takich granicznych przypadkach, ocena zgodności czystości z normami może nie być możliwa w sposób wyłącznie wzrokowy przez instalatora. 
Do dokonywania automatycznej oceny zgodności czystości z normami stosuje się zatem automatyczne algorytmy, dokonujące oceny stanu czystości zliczając i mierząc zabrudzenia, oraz określając ich położenie na ferruli z uwzględnieniem istotności różnych obszarów. Możemy zatem dokonać podziału sond inspekcyjnych z uwagi na mechanizm oceny czystości jaki dostarczają na:
  • Sondy z automatyczną analizą pass/fail stanu czystości
  • Sondy bez automatycznej analizy, pozwalające tylko na podgląd

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę inspekcyjną?

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo modeli różnych sond inspekcyjnych. Warto zastanowić się chwilę nad kluczowymi aspektami ergonomicznymi i funkcjonalnymi, zanim podejmiemy decyzję o wyborze. Pierwszym aspektem związanym z ergonomią, jest pytanie, gdzie chcielibyśmy oglądać obraz z kamery inspekcyjnej? Najpopularniejsze są poniższe rozwiązania:
 
  • Kamera podłączana do OTDR – obraz oglądamy na ekranie reflektometru
  • Kamera + niezależny ekran
  • Sonda inspekcyjna z wbudowanym ekranem
  • Sonda wyświetlająca obraz na smartfonie poprzez WiFi
     
Dla przykładu operator, który samodzielnie, w jedną osobę wykonuje pomiary, może wybrać jako najwygodniejsze rozwiązanie podłączane do OTDR. Ale już w przypadku, kiedy operator pracuje w grupie 2 osobowej, może się okazać, że dużo efektywniej będzie wybrać jakieś rozwiązanie niezależne od OTDR, co pozwoli na wykonywanie pomiarów przez jednego instalatora, a w tym czasie przeprowadzanie niezależnie inspekcji na niezależnym w pełni urządzeniu przez drugiego instalatora. 
Kolejnym istotnym aspektem, chociaż nie tak oczywistym, jest dostępność do sondy szerokiego wyboru końcówek pozwalających na inspekcję różnego typu złącz. Na rynku istnieje bardzo dużo rodzajów złącz, niekiedy mniej lub bardziej egzotycznych. Czasem może się okazać, że potrzebujemy dokonać inspekcji złącz do których producent sondy zwyczajnie nie posiada adaptera. Może się też okazać, że będziemy potrzebować dokonywać inspekcji w jakiś trudno dostępnych miejscach, i potrzebny będzie np. adapter SC/UPC ale przedłużony i „łamany” pod kontem ~90°. Zawsze przed wyborem konkretnej sondy, warto zapoznać się z kompletna lista dostępnych do niej adapterów.
Ostatnim istotnym aspektem przy wyborze kamerki inspekcyjnej jest posiadanie przez sondę możliwości automatycznej oceny pass/fail oraz dokumentacji i raportowania inspekcji. Przy bardziej zaawansowanych instalacjach, raportowanie zgodnie z określona normą inspekcyjną może się okazać wymogiem. Niekiedy wykonanie inspekcji i zapisanie wyników z analizą pass/fail może tez ograniczyć nam problemów z gwarancyjnym usuwaniem usterek powodowanych przez zabrudzenie. 
W sytuacji, gdy klient zgłosi problem, na sieci którego przyczyną okaże się zabrudzenie, dobrze jest mieć sposób na udowodnienie, że zabrudzenie musiało powstać już na etapie eksploatacji przez klienta a nie instalacji. Wszystko rozbija się o to, kto ostatecznie zapłaci za czyszczenie – kamera światłowodowa potrafi się w taki sposób szybko zwrócić. 
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak wybrać kamerę inspekcyjną – zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi. Chętnie opowiemy, jakie rozwiązania wybierają z największym powiedzeniem firmy o zbliżonym profilu działalności do twojej. 
 

Polecane artykuły
Zastosowanie Eye-trackingu w marketingu i reklamie
08 Maja 2023

Zastosowanie Eye-trackingu w marketingu i reklamie

Codziennie producenci, marketerzy i specjaliści od reklam głowią się, jak sprawić, by ich produkt wyróżniał się a konsument po niego sięgnął. W walce o klienta pracują nad nowymi, przyciągającymi wzrok etykietami, opakowaniami, czy layoutami. Jak można oszacować, czy dany projekt ma szansę być ciepło przyjęty na rynku? I jak uniknąć fiaska jego promocji?Eye t…

Typowe zastosowania mierników AEM TestPro i NSA
23 Lutego 2023

Typowe zastosowania mierników AEM TestPro i NSA

Kiedy infrastruktura sieci krytycznej w firmach zawodzi, organizacje niemal natychmiast zaczynają tracić pieniądze. Dzięki postępom w technologii, takim jak transformacja cyfrowa, IoT i automatyzacja, procesy w firmie opierają się zdecydowanie na niezawodności i wydajności podstawowej sieci, w której działają cyfrowe procesy biznesowe. Dlatego w przypadku wystąpienia problemó…

Dlaczego gwarancja producenta kabla jest tak ważna?
23 Lutego 2023

Dlaczego gwarancja producenta kabla jest tak ważna?

Zawsze chcemy uzyskać jak największą wartość z naszych inwestycji. Patrząc na instalacje  okablowania miedzianego i światłowodowego, jednym z  najlepszych sposobów na uzyskanie większej wartości jest zapewnienie, że jest ona  objęta długoterminową gwarancją bezpośrednio od producenta. Uzyskanie pełnej gwarancji producenta można uzyskać tylko poprzez certyfikację okablo…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności