Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

Jak wybrać spawarkę światłowodową?

Światłowody od wielu lat zdobywają rynek. Technologia do niedawna postrzegana jako technologia przyszłości, obecnie staje się już nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Rozwój infrastruktury sieciowej opartej na światłowodach niesie ze sobą konieczność wykorzystania urządzeń służących do jej budowy oraz utrzymania. Należą do nich między innymi spawarki światłowodowe. Czym są i jak wybrać odpowiednią? Doradzamy w naszym artykule!
 

Coraz powszechniejsze wykorzystanie światłowodów

Światłowody wykorzystywane są bardzo powszechnie, nie tylko w telekomunikacyjnych sieciach szkieletowych, ale także jako medium w sieciach dostępowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie sieci tzw. FTTH (Fiber To The Home) gdzie światłowód doprowadzany jest bezpośrednio do mieszkania abonenta. To właśnie gwałtowny rozwój sieci dostępowych opartych na światłowodach przyczynia się do rosnącej popularności wysokiej klasy urządzeń pozwalających na efektywną budowę oraz utrzymanie infrastruktury sieciowej. 
 

Spawarki światłowodowe- jak działają?

Spawarki światłowodowe są najważniejszą grupą urządzeń wykorzystywanych przy budowie światłowodowej infrastruktury fizycznej. Spawarka pozwala na łączenie ze sobą włókien światłowodowych, zapewniając przy tym minimalne tłumienie takiego połączenia, brak odbicia wstecznego (bardzo niska reflektancja) oraz odpowiednią wytrzymałość mechaniczną w punkcie spawu. Te parametry przekładają się na żywotność sieci, minimalizują awaryjność i pozwalają na uzyskanie odpowiednio wysokiej jakości usług na wybudowanej infrastrukturze. 
Budowa infrastruktury fizycznej stanowi zawsze bardzo istotny koszt inwestycji. Aby maksymalizować zwrot z takiej inwestycji, warto przykładać dużą wagę do jakości instalacji. Dzięki temu, przyszły rozwój sieci np. o coraz szybsze technologie transmisyjne nie będzie wymagał drogich ingerencji w „poprawienie” parametrów warstwy fizycznej. Sieci światłowodowe z założenia dają bardzo duże możliwości ich przyszłego rozwoju, ale aby taką przyszłą możliwość wykorzystać bez kolejnych inwestycji, etap instalacyjny musi być przeprowadzany na najwyższym możliwym poziomie. 
 

Spawarka światłowodowa – zasada działania
 

Telekomunikacyjne włókna światłowodowe to włókna zbudowane ze szkła kwarcowego o średnicy 125 μm – odpowiada to średnicy ludzkiego włosa. Pośrodku włókna, znajduje się jego rdzeń o średnicy ok. 9 μm (dla włókien SM), i to w rdzeniu propagowany jest sygnał optyczny. Aby połączyć ze sobą dwa włókna w taki sposób, aby umożliwić dalsze prowadzenie transmisji wyzwaniem jest odpowiednio dokładne połączenie ze sobą włókien (i rdzeni). Wyróżniamy 3 metody łączenia ze sobą włókien
  • złącza i konektory – wszelkiego rodzaju połączenia rozłączalne, wykonywane w sposób mechaniczny - na rynku funkcjonuje bardzo dużo standardów złącz, pozwalających na łączenie ze sobą patchcordów światłowodowych
  • tzw. spawy mechaniczne – metody pozwalające na mechaniczne uzyskanie połączenia włókien
  • połączenia spawane – metoda automatycznego i trwałego łączenia ze sobą włókien, przy zastosowaniu spawarek światłowodowych; pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów połączenia
Każda z metod łączenia, wymaga odpowiedniego przygotowania włókien przed połączeniem. W przypadku połączeń rozłącznych włókno/kabel musi być uprzednio zakończone wysokiej klasy konektorem. Najczęściej realizowane jest to w warunkach fabrycznych. 
Przy połączeniach spawanych oraz przy spawach mechanicznych, włókno musi zostać przed połączeniem odpowiednio oczyszczone ze wszystkich warstw ochronnych oraz odpowiednio dokładnie ucięte przed przystąpieniem do łączenia. We wszystkich metodach bardzo istotnym wyzwaniem z punktu widzenia uzyskania odpowiednich parametrów połączenia jest odpowiednie dopasowanie do siebie łączonych włókien. 
Metoda wykonywania połączeń spawanych, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy maszyn elektroniczno-mechanicznych jakimi są spawarki światłowodowe, pozwala na wykorzystanie w procesie tzw. centrowania do siebie włókien najnowocześniejszej technologii oraz uzyskanie nieporównywalnie lepszych efektów dopasowania do siebie włókien niż w przypadkach zakładających centrowanie manualne. 
Oferowane przez nas wysokiej jakości markowe spawarki światłowodowe różnią się stopniem zaawansowania oraz technologią wykonywania centrowania. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na cechy tych urządzeń.
 

Najlepsza spawarka światłowodowa – jak ją wybrać?

Dobór odpowiedniej spawarki światłowodowej determinowany jest głównie przez planowane jej zastosowanie. Flagowe i najlepsze pod kątem parametrów maszyny rekomendowane są do wykonywania najbardziej wymagających instalacji, takich, gdzie liczba wykonywanych spawów jest bardzo duża i/lub gdzie każda poprawka jest bardzo droga do wykonania. 
Przy planowanych prostszych zastosowaniach, jak np. podłączanie abonentów w sieciach FTTH gdzie liczba wykonywanych spawów jest drastycznie niższa oraz gdzie parametry samego spawu w porównaniu do parametrów pozostałych elementów instalacji jak np. złącza pigtaili nie są tak bardzo istotne, można wybrać spawarkę wykorzystującą mniej zaawansowaną metodę centrowania. W żadnym jednak wypadku nie powinno się obniżać jakości samej maszyny – każda powinna być bezawaryjna, odporna na czynniki zewnętrzne, sprosta w utrzymaniu i aktualizacji i powtarzalna.
Na rynku wyróżniane są dwa główne typy centrowania włókien światłowodowych przed spawaniem i podział ten dzieli spawarki światłowodowe pod kątem osiąganych przez nie parametrów.
  • Centrowanie do płaszcza (często mylnie określane jako centrowanie do rdzenia „geometrycznego” i stosowane jako mylące użytkownika określenie)
  • Centrowanie do rzeczywistego rdzenia
Jako najlepsze na rynku z oczywistych względów uważane są spawarki z centrowaniem do rdzenia. Zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy za tym stwierdzeniem nie kryją się tylko marketingowe sztuczki i wprowadzanie klienta w błąd. 
Wszelkiego rodzaje centrowania adaptacyjne czy do rdzenia geometrycznego nie odpowiadają jakościowo centrowaniu do rzeczywistego rdzenia. Czym zatem powinna się cechować spawarka z prawdziwym centrowaniem do rdzenia? Po pierwsze, musi być w stanie „zobaczyć” rdzeń w dwóch spawanych włóknach. Dzięki temu, musi:
 
  • Zmierzyć średnicę rdzenia
  • Zmierzyć jego nieosiowość
  • Automatycznie rozpoznać typy włókien i dobrać automatycznie parametry do spawania
  • Z odpowiednią dokładnością oraz szybkością przeprowadzić centrowanie, czyli zastosować poprawki w ułożeniu włókien przed spawaniem, aby wyeliminować wszelkie ewentualne problemy z geometrią rdzeni 
Warto też z dużą dozą sceptycyzmu podchodzić do wszelkich testów tłumienności spawów robionych metodą chałupniczą i bez zachowania elementarnych standardów metrologicznych. Tu jako przykład takich działań wprowadzających klientów ewidentnie w błąd jest prezentowanie wyników pomiarów testowych spawów wykonanych bardzo złej jakości maszyną bez określenia dokładności pomiaru. Klient otrzymuje informację o średniej tłumienności spawu w „badaniu” na poziomie ~0,03dB ale ukrywane jest przed nim, że sama dokładność pomiaru mocy miernikiem wykorzystywanym do testów jest na poziomie +/- 0,2 dB – nie wspominając o innych niepewnościach. 
Pamiętajmy, że dane określające tzw. średnią tłumienność spawu na karcie katalogowej są na tyle wiarygodne, na ile wiarygodny jest sam przeprowadzający pomiar. 

Spawarka światłowodowa – jaka najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie jest nie jednoznaczna – wszystko zależy od zastosowań. Czasami można spotkać się z opinią, że najlepiej wybrać spawarkę z prawdziwym centrowaniem do rdzenia która poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami – od prostych instalacji do bardzo zaawansowanych. 
Z naszego doświadczenia, w bardzo wielu wypadkach taki wybór już abstrahując od sensu ekonomicznego może nie być idealny ze wglądów praktycznych. Jeżeli musimy dużo się ze spawarką przemieszczać, robiąc przy tym małą ilość spawów instalatorowi zależeć będzie zawsze na ergonomii pracy, na tym, żeby spawarka światłowodowa była mała, ale wygodna, lekka i poręczna. Taki instalator może być bardziej zadowolony i pracować efektywniej na tańszej i prostszej maszynie z centrowaniem do płaszcza, niż na drogiej maszynie flagowej z centrowaniem do rdzenia. 
 
Warto też pamiętać, że niekiedy równie istotnym pytaniem jak wybór samej spawarki, jest wybór jej dostawcy. Wsparcie techniczne na etapie posprzedażowym, odpowiednie szkolenie prowadzone przez praktyków z całej instalacji światłowodowej (nie tylko z obsługi spawarki), zasoby techniczne powalające na dostarczanie wysokiej jakości pomocy technicznej i wsparcia merytorycznego, lokalny, ale autoryzowany serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny.
Polecane artykuły
Oznaczenia światłowodu — jak poprawnie je odczytywać?
24 Czerwca 2024

Oznaczenia światłowodu — jak poprawnie je odczytywać?

Oznaczenia światłowodów pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i utrzymaniu nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Dzięki nim możliwa jest łatwa identyfikacja i śledzenie kabli, efektywne zarządzanie siecią, szybka lokalizacja problemów, bezpieczna konserwacja oraz zgodność z normami i standardami branżowymi. Jak zatem odczytywać oznaczenia kabli światłowodowych?Jak odcz…

Jak zbudowany jest światłowód i jakie są jego rodzaje?
24 Czerwca 2024

Jak zbudowany jest światłowód i jakie są jego rodzaje?

Czy wiesz, czym jest światłowód? W dużym uproszczeniu światłowody są nieodzownym elementem nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, oferując niezwykle szybki, niezawodny i bezpieczny sposób przesyłania danych. Światłowody mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach — nie tylko w telekomunikacji. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest światłowód i j…

Jak sprawnie odnaleźć uszkodzony kabel w ścianie?
24 Czerwca 2024

Jak sprawnie odnaleźć uszkodzony kabel w ścianie?

Wykrywanie przewodów w ścianie, takich jak światłowód to nie jest łatwe zadanie. Dlaczego? W przeciwieństwie do kabli elektrycznych, światłowody są dielektryczne, nie generują i nie są wrażliwe na działanie pola elektromagnetycznego, co znacząco utrudnia ich lokalizację i sprawia, że metody oraz narzędzia używane do lokalizacji kabli elektrycznych nie mogą bezpośrednio znaleźć w…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności