Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

NOWY PRODUKT - Yokogawa wprowadza na rynek niezwykle precyzyjny analizator widma optycznego AQ6380.

Firma Yokogawa wprowadziła na rynek nowy analizator widma optycznego (OSA) AQ6380, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu bardzo wysokiej precyzji, wymaganej przy opracowywaniu nowej generacji komponentów komunikacji optycznej.

Rozwój internetu i rosnące zapotrzebowanie na dane  

Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy (IoT), a także usług przetwarzania w chmurze, transmisji wideo oraz wzrostu dostępu do mobilnego Internetu szerokopasmowego, zapotrzebowanie na pojemność danych znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Konieczne będą optyczne sieci dosyłowe o dużej przepustowości do obsługi rosnącego natężenia ruchu. Multipleksowanie z podziałem długości fali (DWDM) to technologia zwielokrotniania optycznego stosowana w celu zwiększenia przepustowości w istniejącej sieci światłowodowej.

Ponieważ aplikacje wymagające dużej ilości danych zwiększają wymagania dotyczące wydajności systemów DWDM, kanały telekomunikacyjne stają się coraz bardziej zbliżone od siebie, co utrudnia oddzielenie poszczególnych kanałów w analizie zwielokrotniania z podziałem długości fali (WDM) na OSA.

Charakterystyka analizatora widma optycznego AQ6380 

Yokogawa AQ6380 OSA oferuje nieporównywalną wydajność optyczną, umożliwiając przy tym naukowcom opracowywanie i ulepszanie szybkości, przepustowości oraz jakości sieci komunikacyjnych nowej generacji, jednocześnie zapewniając przy tym łatwą i szybką obsługę.

„AQ6380 jest ewidentnie najlepszym na świecie analizatorem widma optycznego opartym na siatce, przewyższającym konkurencję pod względem dokładności długości fali, rozdzielczości, zakresu dynamicznego i rzeczywistej prędkości pomiaru”, mówi Terry Marrinan, wiceprezes ds. marketingu w firmie Yokogawa Test & Measurement.

Nowy produkt oferuje również wysoce wydajną alternatywę dla innych technologii pomiarowych, korzystnie porównując zakres długości fali i rzeczywisty zakres dynamiczny oraz oferując doskonałą szybkość pomiaru i adaptacyjność aplikacji, a także bardzo konkurencyjną cenę”.

AQ6380 ma doskonałą rozdzielczość optyczną długości fali do 5 pikometrów (pm), co pozwala na wyraźne oddzielenie i dokładny pomiar sygnałów optycznych znajdujących się w niewielkiej odległości. Dzięki AQ6380 przebiegi, które wcześniej nie były nawet widoczne w typowym OSA, takie jak boczne piki modulacji w widmie laserowym, mogą być teraz dokładnie wizualizowane.

analizator widma optycznego AQ6380
Oferuje również zakres długości fal od 1200 do 1650 nm, dzięki czemu jedno urządzenie może zaspokoić różne potrzeby w zakresie pomiaru długości fali. Dzięki możliwości zmiany rozdzielczości długości fali od 5 pm do 2 nm może być obsługiwana szeroka gama zastosowań, od wąskopasmowych pomiarów szczytu po szerokopasmowe pomiary widma.

Głównym wyzwaniem jest utrzymanie dokładności urządzeń, ponieważ zmiany temperatury otoczenia, wibracje i wstrząsy mogą potencjalnie wpływać na dokładność pomiarów analizatorów widma optycznego.

Aby utrzymać niezmiennie wysoką dokładność, AQ6380 oferuje kalibrację opartą na wbudowanym źródle światła. Kalibracja długości fali jest wykonywana automatycznie w ustalonych odstępach czasu poprzez przełączanie drogi optycznej za pomocą wewnętrznego przełącznika optycznego.

Innym ważnym parametrem w analizie kształtu fali optycznej jest bliski zakres dynamiczny, zdefiniowany jako różnica poziomu mocy mierzonej od szczytu sygnału do szumu w określonej odległości od szczytowej długości fali.

AQ6380 posiada nowo zaprojektowany monochromator o ostrzejszej charakterystyce spektralnej niż poprzednio dostępny, osiągając bliski zakres dynamiki do 65 dB. W rezultacie sygnały znajdujące się w niewielkiej odległości mogą być wyraźnie oddzielone i dokładnie zmierzone.

Nowy monochromator zapewnia również bardzo wysokie tłumienie światła rozproszonego, co jest ważnym kryterium w pomiarach optycznych. Na przykład w sytuacjach, takich jak laserowy pomiar SMSR, gdzie jednocześnie mierzonych jest kilka widm optycznych o różnych poziomach, światło rozproszone może zakłócać pomiar. AQ6380 oferuje najlepszą w swojej klasie wartość tłumienia światła rozproszonego wynoszącą 80 dB.

analizator widma optycznego (OSA) AQ6380

Kolejną ważną zaletą jest bardzo duża szybkość pomiaru, ponieważ AQ6380 rejestruje punkty danych w zaledwie 0,23 sekundy w porównaniu do 5,4 sekundy dla istniejącego modelu (AQ6370D) w określonych warunkach.

Nowy AQ6380 został również zaprojektowany z myślą o łatwości i wydajności użytkowania, zapewniając szybkie ustawienie schematu pomiarowego, jak również bardzo łatwe pozyskiwanie danych.

Ekran dotykowy LCD z bardzo wysoką rozdzielczością, o przekątnej 10,4 cala sprawia, że obsługa urządzenia jest tak łatwa i intuicyjna jak obsługa tabletu.

Ekran dotykowy LCD analizatora widma optycznego (OSA) AQ6380

Jeśli chodzi o analizę wyników, AQ6380 ma wbudowane funkcje analizy do charakterystyki widma optycznego z różnych systemów i urządzeń optycznych, takich jak system WDM, DFB-LD, EDFA oraz różne filtry.

Funkcje analizy obejmują: DFB-LD; PR-LD; LED; Szerokość widmowa; SMSR; Moc optyczna; WDM (OSNR); EDFA (wzmocnienie i NF); Filtr (szczyt/dół) i filtr WDM (szczyt/dół).

Przykład analizy w analizatorze widma optycznego

AQ6380 posiada również menu aplikacji, które znacznie ułatwia konfigurację pomiaru. Naciśnięcie przycisku APP powoduje wyświetlenie przeglądu wstępnie zainstalowanych aplikacji testowych – testowanie WDM, DFB-LD, FP-LD i LED. Przewodnik po kreatorze prowadzi użytkownika przez łatwy proces konfiguracji dla określonych pomiarów i analiz.

Widok aplikacji analizatora widma optycznego

Nowe lub dodatkowe aplikacje testowe zostaną udostępnione do pobrania ze strony internetowej Yokogawa i mogą zostać dodane do AQ6380 przez przyszłe aktualizacje oprogramowania.

Więcej informacji na temat AQ6380 można znaleźć na stronie: https://tmi.yokogawa.com/eu/solutions/products/optical-measuring-instruments/optical-spectrum-analyzer/aq6380-optical-spectrum-analyzer/
Sprawdź także nasz artykuł: zasada działania reflektometru optycznego.

 
Polecane artykuły
Czym jest eye tracking?
15 Listopada 2022

Czym jest eye tracking?

Śledzenie ruchów gałek ocznych (ang. eye-tracking) jest techniką stosowaną od ponad 100 lat w takich dziedzinach, jak psychologia, medycyna, bezpieczeństwo drogowe, ergonomia, interakcja człowiek-komputer, marketing i innych. Obecnie najpopularniejszą metodą przeprowadzania badania jest monitorowanie ruchu gałki ocznej za pomocą rejestratora video umieszczonego na głowie (eye-tracking mobil…

Do czego służy kamera inspekcyjna?
15 Listopada 2022

Do czego służy kamera inspekcyjna?

Światłowodowe kamery inspekcyjne służą do weryfikacji czystości złącz światłowodowych. Konektory światłowodowe są bardzo wrażliwe na zabrudzenia i uszkodzenia jak np. porysowanie. Zabrudzone złącza charakteryzują się dużo gorszymi parametrami zarówno tłumienia jak i reflektanci, a zabrudzenia są bardzo często przenoszone z konektora na konektor, tworząc problem bardzo trudny do opano…

Jak wybrać spawarkę światłowodową?
15 Listopada 2022

Jak wybrać spawarkę światłowodową?

Światłowody od wielu lat zdobywają rynek. Technologia do niedawna postrzegana jako technologia przyszłości, obecnie staje się już nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Rozwój infrastruktury sieciowej opartej na światłowodach niesie ze sobą konieczność wykorzystania urządzeń służących do jej budowy oraz utrzymania. Należą do nich między innymi spawarki światłowodowe.…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności