Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

Inspekcja wizualna i czyszczenie złącz światłowodowych

Inspekcja wizualna pozwala ocenić stan powierzchni czołowej złączy światłowodowych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że złącza światłowodowe (w tym gniazda nadajników i odbiorników) stanowią jedyny punkt toru optycznego, do którego można uzyskać dostęp bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi. W związku z tym, w przypadku prac związanych z obsługą złączy, należy zachować szczególną ostrożność, aby na powierzchni ich czoła (a w szczególności w obszarze rdzenia światłowodu) nie znajdowały się żadne zanieczyszczenia ani uszkodzenia.Zanieczyszczenia w obszarze rdzenia mogą prowadzić do wzrostu tłumienności wtrąceniowej. Co więcej, zwiększenie mocy optycznej transmitowanej w światłowodzie jednomodowym, grozi w krytycznym przypadku nawet zapaleniem się zanieczyszczeń, a w konsekwencji uszkodzeniem mechanicznym złącza.

W celu zachowania odpowiedniego stanu złączy światłowodowych należy przeprowadzać inspekcję wizualną jakości czoła wtyków oraz, w razie potrzeby, czyścić je zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Wymagania norm

Inspekcja wizualna opisana jest w normie PN-EN 61300-3-35 [4]. W normie zdefiniowano trzy techniki inspekcji wizualnej:

 
Rysunek 7 - Sonda Dimension EasyGet WiFi
mikroskop z kamerą wideoRysunek 8 - Mikroskop z kamerą wideo oraz automatyczną oceną złączy na zgodność z normą

Aspekty praktyczne

W czasie eksploatacji systemów i urządzeń światłowodowych zaleca się dokonywać inspekcji wizualnej stanu czoła wtyku przed każdorazowym połączeniem go z drugim wtykiem lub osadzeniem w gnieździe. W przypadku inspekcji czoła wtyku patchcordu akceptowalne jest korzystanie z mikroskopu z bezpośrednim torem optycznym. W przypadku korzystania z takich urządzeń należy jednak zwrócić uwagę, aby w światłowodzie nie był przenoszony sygnał optyczny. W przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo utraty wzroku.

W przypadku inspekcji wizualnej wtyków lub gniazd w sieci zalecane jest korzystanie wyłącznie z mikroskopów wyposażonych w kamerę połączoną z ekranem wideo (rysunek 2). Mikroskopy takie zapewniają bezpieczeństwo operatorowi, a dzięki regulowanym końcówkom inspekcyjnym, umożliwiają weryfikację stanu czoła wtyku osadzonego w przełącznicy.

Wszystkie wtyki, w których stwierdzono zanieczyszczenia, nie tylko w obszarze rdzenia światłowodu, należy bezwzględnie wyczyścić. Do czyszczenia wtyków zaleca się wykorzystywać automatyczne kasety do wtyków (rysunek 3) lub automaty czyszczące do gniazd optycznych (rysunek 4).

mikroskop z kamerą wideomikroskop z kamerą wideoRysunek 9 - Akcesoria do czyszczenia wtykówRysunek 10 - Akcesoria do czyszczenia gniazd

Należy zwrócić uwagę na fakt, że pozostawienie zanieczyszczeń poza obszarem rdzenia może stanowić przyczynek do akumulacji zanieczyszczeń i ich migracji do obszaru rdzenia pod wpływem gromadzącego się na powierzchni czoła feruli ładunku elektrostatycznego (obszary zaznaczono na rysunku 5).

mikroskop z bezpośrednim torem optycznym

Pozostawienie uszkodzonych wtyków (np. wtyków z uszkodzeniem mechanicznym światłowodu lub feruli) może spowodować dalszą degradację tych wtyków w warunkach eksploatacyjnych i jednocześnie może być miejscem gromadzenia się trudno usuwalnych zanieczyszczeń.

Skutki wielokrotnego łączenia zanieczyszczonych lub uszkodzonych złączy przedstawia tabela 1

mikroskop z bezpośrednim torem optycznymTabela 3 - Skutki łączenia zanieczyszczonych złącz

W związku z powyższym w celu zapewnienia sprawności działania sieci i urządzeń wskazane jest czyszczenie czoła wtyku przy każdorazowym pojawieniu się zanieczyszczeń na jego powierzchni oraz natychmiastowa wymiana wtyków po zaobserwowaniu mechanicznych uszkodzeń czoła feruli lub światłowodu. Nieużywane wtyki oraz gniazda portów optycznych powinny być osłonięte zatyczkami ochronnymi.

Konieczność czyszczenia złączy nie budzi wątpliwości. Nie wszystkie zanieczyszczenia i defekty złączy dają się jednak usunąć. Na szczęście nie każdy problem z czołem feruli dyskwalifikuje połączenie. Tabela 2 przedstawia niektóre przypadki, z jakimi można spotkać się w praktyce.

mikroskop z bezpośrednim torem optycznymTabela 4 - Postępowanie orzy zanieczyszczonych złączach
 
Polecane artykuły
Zastosowanie Eye-trackingu w marketingu i reklamie
08 Maja 2023

Zastosowanie Eye-trackingu w marketingu i reklamie

Codziennie producenci, marketerzy i specjaliści od reklam głowią się, jak sprawić, by ich produkt wyróżniał się a konsument po niego sięgnął. W walce o klienta pracują nad nowymi, przyciągającymi wzrok etykietami, opakowaniami, czy layoutami. Jak można oszacować, czy dany projekt ma szansę być ciepło przyjęty na rynku? I jak uniknąć fiaska jego promocji?Eye t…

Typowe zastosowania mierników AEM TestPro i NSA
23 Lutego 2023

Typowe zastosowania mierników AEM TestPro i NSA

Kiedy infrastruktura sieci krytycznej w firmach zawodzi, organizacje niemal natychmiast zaczynają tracić pieniądze. Dzięki postępom w technologii, takim jak transformacja cyfrowa, IoT i automatyzacja, procesy w firmie opierają się zdecydowanie na niezawodności i wydajności podstawowej sieci, w której działają cyfrowe procesy biznesowe. Dlatego w przypadku wystąpienia problemó…

Dlaczego gwarancja producenta kabla jest tak ważna?
23 Lutego 2023

Dlaczego gwarancja producenta kabla jest tak ważna?

Zawsze chcemy uzyskać jak największą wartość z naszych inwestycji. Patrząc na instalacje  okablowania miedzianego i światłowodowego, jednym z  najlepszych sposobów na uzyskanie większej wartości jest zapewnienie, że jest ona  objęta długoterminową gwarancją bezpośrednio od producenta. Uzyskanie pełnej gwarancji producenta można uzyskać tylko poprzez certyfikację okablo…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności